Vánoce jsou časem rozjímání, klidu, radosti a potkávání se s blízkými. Ale co si budeme povídat… také plné stresu z nakupování dárků, pečení, vaření a v neposlední řadě z úklidu. A když se jedná o takovou důležitou událost, tak jde často o velké uklízení!

A kdo nám pomáhá? Členové rodiny? To spíše hromada různých čistících prostředků. V boji za čistou domácnost sáhneme pro naše věrné pomocníky a vytahujeme zásoby prostředků na úklid.

Zamysleli jste se však někdy, co se v těchto prostředcích skrývá a zda jsou šetrné k životnímu prostředí, k vaší pokožce a zdraví? Na rozdíl od konvenčních čističů, ty naše nezatěžují životní prostředí a neobsahují škodlivé látky.

Vyrovná se silou naše drogerie té klasické?

Lidé mají představu, že konvenční prací a čistící prostředky jsou účinnější než ty přírodní. Ta představa je podporována masivní reklamou ze všech stran velkých výrobců drogistických produktů. Často se spoléháme, že odvedou vždy 100% práci. S přírodními produkty má člověk tendenci věřit, že jsou méně účinné a náročnější na použití. Avšak není to tak. Pojďme si to blíže rozebrat a vyvrátit některé užívané mýty.  

Víte, že? 

  1. Kuchyně i koupelna je prostor k jehož úklidu vám stačí jeden prostředek?
  2. Skvrny od tvrdé vody na sprchové zástěně a bateriích se dají odstranit jednoduše bez použití síly?
  3. Kyselina citrónová, perkarbonát sodný nebo mýdlo jsou všechno přirozeně rozložitelné látky?
  4. Zanesené kouty v koupelně a umyvadla se dají vybělit čistě s aktivním kyslíkem?
  5. Přírodní produkty nemusí být nutně dražší než konvenční prostředky?

Proč používat přírodní prostředky na úklid?

Hlavní rozdíl mezi konvenčními a přírodními prostředky na úklid a čištění je v jejic složení. Přírodní neobsahují ropné deriváty, chlór, geneticky modifikované enzymy, tenzidy, konzervanty, syntetické vůně a mnoho dalšího. Non toxic uklízení je způsob jak v našich domovech vytvoříme bezpečnou zónu, bez množství syntetických látek a parfémů, které se vzájemně často kříží. Ty přírodní obsahují namísto klasických chemických parfemací esenciální oleje, které krásně provoní dům i prádlo a jsou volené tak, aby podpořili svým složením právě účinnost čištění. Sílu citrónu pozná už asi každý a z toho důvodu je esenciální citrónový olej součástí mnohých čistících prostředků. A ano, i těch ne celkem přírodních. 

Účelem předvánočního úklidu nemá být snaha o sterilní prostředí - to je paradoxně často proti našemu zdraví. Náš střevní a kožní mikrobiom potřebuje diverzitu, a tak se i buduje naše imunita. Složení konvenčních prostředků je často iritující, zbavující se nejen nevítaných hostů našem domově, ale i baktérií, které jsou pro nás užitečné. 

V neposlední řadě je dopad na životní prostředí. Výrobky naší značky Alchymistky jsou plně, tedy 100% rozložitelné a v průběhu pár dní se ve vodě úplně rozloží na bežné přírodní složky.    

A jak tedy na to?

  • Na podlahy: rozpusťte malé množství našich pracích vloček (cca půl čajové lžičky) v nádobě s teplou vodou.
  • Na zanesené čajové a kávové hrnky: použijte menší množství Mydloše a houbičku na nádobí. 
  • Na připálenou mastnotu: použijte menší množství Mydloše a houbičku, případně drátěnku na nádobí. 
  • Na vodní kámen: použijte Citroše nebo Mydloše a houbičku. 
  • Na sprchový kout: použijte Mydloše, vodu a savou utěrku.  
  • Na toaletu: nalijte teplou vodu, vsypte lžíci Perloše a nechejte působit, následně použijte WC štětku a poté opláchněte.
  • Na dezinfekci: použijte Perloše. 


Méně znamená opravdu více. Zkuste to v adventním čase jinak, moderně, zdravěji a minimalisticky.

  
Vaše Alchymistky

Komentáře (0)

Zatím nejsou žádné komentáře