- date_range 23 Leden 2023
- person Eva a Katka
- toc Jak žít netoxicky
- favorite 1 líbí se mi
- remove_red_eye 1550 zobrazení
- comment 0 komentáře
Život v non toxic přírodní domácnosti je často podroben mnoha zkouškám. Někdy jsou to poznámky od našich blízkých, názory společnosti, která nevěří, že to jde i jednoduše a čistě bez použití množství chemických prostředků, nebo náročné situace, kdy je obtížné najít přírodní řešení. Často si mnozí z nás pohrávají s myšlenkou: „opravdu se i toto dá zvládnout přírodně?“ Zašedlé záclony, odličovací tampony, prádlo od skvrn či zašedlé ložní povlečení a ručníky, to vše vyprat a vyčistit se může jevit jako herkulovská role moderní a ekologické ženy. Alchymistky jsou zde však pro Vás, aby Vám pomohly!
Co se dnes dozvíte?
- Jak na přírodní bělení?
- Jak vyčistit dřevěné kuchyňské nástroje?
- Jak na dezinfekci a čištění?
Jak na zašedlé prádlo?
Zašedlé záclony, tampony, prádlo či zašedlé ložní povlečení, tohle všechno se může jevit jako problém a možná i vy máte častokrát pocit, že už opravdu budete muset spolehnout na něco silně chemického a že to prostě s jednoduchými prostředky nebude možné. Není tomu tak. Není lepšího pomocníka na bělení než je náš Perloš. Jak je to ale možné? Jedná se o bílý krystalický prášek Perkarbonát (nebo peruhličitan) sodný, tedy jen uhličitan sodný, který má ve své struktuře vázaný peroxid vodíku, který se rozpadá již při kontaktu s teplou vodou (v našem případě již od 40 stupňů Celsia). Při procesu se uvolňuje aktivní kyslík který bělí a dezinfikuje. Při působení můžete sledovat uvolňováni bublinek.
Na co však dát pozor při praní?
- Na vlnu a hedvábí. Perkarbonát je v prací lázni zásaditý, což vlně příliš neprospívá.
- Pozor i na bambusová vlákna. Bambusové vlákno se vyrábí rozlámáním bambusové celulózy v zásaditém roztoku a jeho následném spojování do vláken. Díky tomu je méně odolný (na rozdíl od bavlny, lnu či konopí, jejichž vlákna zůstávají zachována ve svém přirozeném stavu).
- Příliš studená voda. Perloš se používá od teploty nad 40 stupňů Celsia. Čím nižší teplota, tím je zapotřebí delší doba, aby Perloš zapůsobil. Proto pokud perete při nižší teplotě (na 40°C) je zapotřebí prát alespoň hodinu.
- Při dezinfekci barevného prádla stačí jedna kávová lžička Perloše.
Jak jednoduše ekologicky vyčistit dřevo v kuchyni?
Dřevěné nástroje mohou i po několika použitích stále vypadat esteticky.
Že nevěříte? Stačí vám k tomu jen 1 kávová lžička Perloše, zahřát 250 ml teplé vody a nechat působit. Zase platí čím déle necháte Perloš pracovat, tím bude v závěru lepší výsledek. Podobně můžete postupovat i při zanesených nerezových hrncích, nerezových pánvičkách, kávových šálcích a podobně.
Pokud budete postupovat podle tohoto návodu vaše vařečky se budou usmívat jako ty naše.
Jak na čištění?
Při kontaktu teplé vody a Perloše dochází k uvolňování kyslíku z peroxidu vodíku. Ten je znám především pro své dezinfekční vlastnosti. Z toho důvodu je skvělým pomocníkem pro dezinfekci pítek od lahví, ale také na čištění koupelny, toalety či kuchyně.
Postup při čištění odtoku umyvadla, vany a sprchy:
- Do odtoku nasypeme 1 – 2 lžíce Perloše
- Zalijeme horkou vodou.
- Necháme působit min. 15 minut.
- Následně propláchneme teplou vodou.
Postup při běžném čištění záchodu:
- Odtok je třeba předehřát zalitím teplé (ne vařící) vody.
- Přidáme 1-2 lžíce Perloše.
- Necháme působit podle potřeby (při velkém znečištění je možno nechat přes noc).
- Následně umyjeme kartáčem.
- A máme HOTOVO!
Mnoho podobných a jiných rad naleznete také na našem Instagramu
Vaše Alchymistky
Komentáře (0)