Nejdéle kvetoucí a kvůli květům pěstovanou léčivou rostlinou je pravděpodobně měsíček. Už jeho latinský název CALENDULA napovídá o jeho enormní délce kvetení. Staří Římané nazývali Calend (calendae) první den nového měsíce a už tento starověký národ zaregistroval, že právě měsíček kvete „calen za calendom" skoro donekonečna.

V oblasti Provence se měsíček nazývá Gauchefer, v překladu "železo do levé ruky", protože tvar květu připomíná okrouhlý, jednoruký štít. Angličané nazývají měsíček Marigold, tj. upravené slovo od Mary's gold, v překladu Mariino zlato. Český termín měsíček nás znovu vrací k římskému termínu Calend.

Měsíček se pěstoval v Egyptě, Řecku i Indii. První jednoznačná zmínka o jeho léčivých účincích pochází už z díla Physica, starověké známé léčitelky Hildegardy z Bingenu ( 1098 – 1179).

  
Víte, že během občanské války v Americe, byla nejpoužívanějším lékem na léčbu otevřených zlomenin právě měsíčková mast?

Již v minulosti jsme znali jeho léčivé účinky, dnes už známe také jeho účinné látky. Hlavní obsahové látky jsou terpeny, flavonoidy - minimální obsah 0,4% (jako deriváty kvercentinu a izoramnetinu ), triterpenové saponiny (označované též jako saponozidy nebo kalenduzolidy A-F ), karotenoidy, lykopen, xantofyly, silice – kadinol a toreyol, polysacharidy – arabinogalaktány a ramnoarabinogalaktáty, kumaríny a fenolové kyseliny. Přípravky z měsíčku vykazují antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky, urychlují hojení ran a popálenin. Tolik účinných a hojivých látek je obsaženo v jednom něžném kvítku, že je to zázrak. Měsíček tímto zázrakem je již z důvodu téměř neexistence alergických reakcí na jeho složky, protože neobsahuje seskviterpenlaktony.

Na léčebné účely se používají listy a zejména květy. Zpracovávaly se do extraktů, tinktur, balzámů a mastí a aplikovaly se na pokožku, aby podpořily hojení ran a pokožku zklidnily. Měsíček lékařský se výrazně uplatňuje i v moderní medicíně. Hlavní oblastí jeho uplatnění je léčba různých typů dermatitid a hojení ran. Kromě jiných benefitů zmírňuje projev kontaktní a i plenkové dermatitidy nejen u dětí, pomáhá i při dekubitech.

  
A jak se tato vzácná léčivá rostlinka dostala právě do našeho Zázraku?

Použitý je moderní způsob extrakce za působení superkritického CO2. Hlavní výhodou je použití nižších teplot, a tak se jemně extrahují i sloučeniny citlivé na teplotu. Tento způsob je ekologický a výsledkem je produkt vysoké čistoty a kvality. Zázračný efekt měsíčku lékařského doplňují ve vzácné synergii i ostatní přidané látky. Slunečnicový bio olej vysokoolejový z jižního Slovenska je naší tradiční a známou surovinou při zpracování a tvorbě různých léčivých receptur. Svým složením dává předpoklad zintenzivnění působení léčivých látek obsažených v měsíčku, protože látky extrahované z měsíčku jsou rozpustné v tucích. Skvělou volbou pro jejich následnou aplikaci je i použitý bio lanolín bez pesticidů, který sám o sobě má regenerační účinky na pokožku a napomáhá léčbě různých kožních defektů a lézí.

V neposlední řadě se do této výjimečné skupiny látek řadí bio včelí vosk. Nejen že působí jako emulgátor, který pomáhá vytvořit konzistenci balzámu kvůli lehké aplikaci, ale zároveň produktu dodává vitamín A, vytváří bariéru na povrchu pokožky a také umožňuje pokožce dýchat. Tato přirozená bariéra zabraňuje ztrátě vody a udržuje pokožku jemnou a hydratovanou. Má protizánětlivý, antioxidační a antibakteriální účinek. Díky svému unikátnímu a jedinečnému přírodnímu složení je mimořádně prospěšný pro citlivou pokožku.

  
A co vůně tohoto produktu? Voní vůbec?

Ano, aromaterapie je důležitou součástí našich životů. Díky vůním se cítíme příjemně, krásně. Mnohým z nás se prostřednictvím vůní připomínají krásné chvíle života – a to je také zázrak. Měsíčkový zázrak voní po medu, levanduli a zelené mandarince. A jak je u Alchymistek dobrým zvykem, i vůně produktu přináší hojivý benefit.

Esenciální olej z levandule vytrval ve zkoušce časem a v různých dobách oslovil mnohé kultury a generace. Nejznámější je pro své uklidňující a zjemňující účinky, skvěle zrychlí hojení popálenin, ran, štípnutí a různých kožních defektů. Má silné antioxidační účinky. Esenciální olej ze zelené mandarinky je bohatý na antioxidanty, pomáhá neutralizovat volné radikály, které mohou poškodit kožní buňky. Jeho antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti mohou pomoct chránit vaši pokožku. D-limonen, geraniol a linalool jsou složky esenciálních olejů, ale i možný alergen.

A proč volí Alchymistky produkt s potenciálními alergeny – nuže i proto, že nic na světě není jen černé nebo bílé. A my využíváme právě jejich benefity pro vaši pokožku. D-limonen je účinný antioxidant a podporuje imunitu. Je účinný v boji proti patogenům a houbám, má antimikrobiální účinky. Geraniol má široké spektrum benefitů a to antimikrobiální, protizánětlivé a antioxidační účinky. Linalool doplňuje tuto trojici stejnými benefity.

Samozřejmostí je zabalení Měsíčkového zázraku do skla. Výhodou je, že po spotřebování produktu nám obal můžete vrátit na opětovnou recyklaci. Vážíme si práce lidských rukou, umu a spojení s dary přírody.

  
Vaše Alchymistky

Literární zdroje použité v článku:

  • Liečivé rastliny, ISBN 978-80-7360-59-6, str.93
  • Liečivé rastliny,3/2016, str.104-105
  • https://www.solen.cz/pdfs/lek/2017/91/06.pdf https://www.researchgate.net/figure/Health-benefits-of-geraniol_fig4_344777746
  • https://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1177/1934578X0800300727

Komentáře (0)

Zatím nejsou žádné komentáře