Pokožka a její exfoliace

Mít hroší kůži; Jít s kůží na trh; Z kůže vyskočit;  Nebýt ve své kůži; Mít husí kůži, ...

O žádném jiném orgánu (možná kromě srdce?) snad neexistuje tolik přirovnání, přísloví a rčení.

A asi se není čemu divit - vždyť je to orgán nejrozsáhlejší a nejviditelnější. Jeho povrch je v průměru 1.5 – 2 m2.

Kůže chrání všechny naše ostatní orgány a systémy od mechanického, chemického a biologického působení. A je to na ní znát.

A také na ní vidíme, pokud s námi není něco v pořádku. Takové kruhy pod očima mohou ukazovat na problémy s játry, kůži trápíme, vystavujeme-li ji často škodlivému UV záření, případně kouříme, je na ní více vrásek, je tenčí, má žlutou nebo příliš tmavou barvu.

Abychom se o kůži uměli dobře starat, musíme jí rozumět. Musíme vědět, jak funguje a co potřebuje. Kůže je složitý orgán, má několik vrstev a každá má jinou funkci.

Na úplném povrchu je pokožka (epidermis), jinak řečeno i povrchová vrstva kůže, v podstatě tenoučká buněčná tkáň. Pod epidermis se nachází hrubší vazivová tkáň - vlastní kůže, nazývaná také zamše (dermis) a pod ní je podkožní tukové vazivo (hypodermis).

k7gbpH_32mkn0EmIRNCo3K7c1Oc97Xxc1oQPj6QRaxyzw5G4sk6DErmTAAC1PYAcri1duDlLbIinwKAgg8hIijGrrmp-KwueiVR7X4T_j5mh3inVeguCA-uDjdnjvpxaAeL-H4j7-Y_FsJVdvffump8

Tloušťka a vzájemný poměr těchto vrstev se mění s věkem, pohlavím, rasou ale i klimatickými podmínkami, ve kterých člověk žije a jak žije (či například kouří).

Z pohledu péče je nejdůležitější vrstvou právě pokožka. Skládá se z pěti vrstev postupně se vyvíjejících keratinocytů. Keratinocyty jsou ploché buňky pojmenované podle proteinu keratin, který obsahují. Buňky nejhlubší vrstvy (na obrázku výše se tato vrstva nazývá Stratum basale) se množí a pohybují se směrem k povrchu, aby nahradily zhrublé odumřelé buňky, které se ztrácejí v důsledku opotřebení.

Přesunem do vyšších vrstev se buňky stávají plochými a v posledních vrstvách ztratí i buněčné jádro. Nejsvrchnější vrstva (rohová vrstva - stratum corneum) je tedy tvořena buňkami bez jádra, které mají zploštělý tvar připomínající dlaždice. Jsou v přímém spojení s vnějším světem a neustále se opotřebovávají.

Starší odumřelé buňky se často odlupují ve formě kožních šupinek nebo lupů. A proto se tato vrstva musí neustále obnovovat. Přesně tato vrstva také rozhoduje o tom, co se dostane hlouběji do kůže zvenčí a naopak při správné funkci zabraňuje odparu vody a ochraňuje proti proniknutí potenciálně škodlivých látek.

Keratinocyty v rohové vrstvě obsahují přírodní hygroskopické (vodu přitahující-vážící) látky, které se dohromady nazývají NMF (natural moisturizing factor) - přírodní hydratační faktor (pro zvědavé: tvoří ho z 50% volné aminokyseliny a jejich deriváty, 12 % laktáty 8.5% cukry, 7% urea)

Kromě samotných keratinocytů hraje významnou roli i mezibuněčná hmota. Ta je tvořena tukovými látkami (lipidy), které jsou poskládány tak, aby tvořily bariéru, která nedovolí aby se tudy odpařila voda a zároveň zabraňuje prostupu různých škodlivých látek (pro zvědavé, tuto hmotu tvoří cca z 50% ceramidy, 25% cholesterol, 10 % volné mastné kyseliny, deriváty cholesterolu, apod.) Pokožka s věkem ztrácí schopnost vytvářet dostatek této hmoty, zejména ceramidů.

Rohová vrstva je přirozeně kyselá, s pH mezi 4.5-5.5 (pro zvědavé: protože to je izoelektrický bod keratinu, tedy bod, kdy nemá žádný náboj, což je stav, který je nejvýhodnější).

Aby to všechno fungovalo, musí být splněno několik faktorů. Keratinocyty se musí vyvíjet (rohovatět) optimálním způsobem, ani ne pomalu, neboť potom by byla vrstva příliš tenká, ani ne příliš rychle, neboť by byla zase příliš silná.

Také musí mít dostatek a vhodné složení mezibuněčné hmoty. V keratinocytech musí být dostatečné množství přirozeného hydratačního faktoru ve správném složení a celkově musí být pH správně vyvážené. Odstranění těchto povrchových kožních buněk bez jader je klíčové pro udržení zdraví pokožky a kritické rovnováhy jejích původních vnitřních buněčných látek.

To je důvod, proč domácí starostlivost o pokožku ve formě vhodně zvolené exfoliace a profesionální ošetření jsou nedílnou součástí úspěšné péče o pleť proti stárnutí, akné, pigmentaci, rosacee a celkově při udržování celkové vitality pleti.

V domácích podmínkách si ale nemůžeme dovolit drastické exfoliace ve formě chemických peelingů nebo peelingů s příliš drsnými částicemi (sůl či jiné hrubé nerozpustné částice jako například). Mohli bychom dlouhodobě poškodit svou pokožku. Peeling je navíc proces, který nemůžeme opakovat příliš často, abychom pokožku zbytečně netraumatizovali a pokud, tak s pomocí šetrných peelingů, například na základě cukru.

A ne ledajakého, v našem peelingu najdete právě nerafinovaný třtinový cukr. Nerafinovný třtinový cukr obsahuje kromě cukru i podíl melasy. Převládajícími fytochemikáliemi ve šťávě z cukrové třtiny jsou fenolové kyseliny (kyselina hydroxyskořicová, kyselina kávová a kyselina sinapová) a polyfenoly flavonoidy (apigenin, luteocin a).

Tyto látky mají antioxidační, protizánětlivé, antimikrobiální vlastnosti, působí proti stárnutí a hyperpigmentaci pokožky.

V běžných peelingech jsou peelingové částice rozptýleny v oleji. To s sebou přináší nevýhodu, že po aplikaci peelingu zůstává pokožka příliš mastná a to svádí k následnému použití mýdla.

Naše jedinečné peelingy jsme proto vyrobili na principu oleogelu - to je olejový gel vyrobený smícháním oleje a cukrových esterů, který se při styku s vodou mění na tělové mléko. Takže po peelingu pokožku při oplachu vlastně ošetřujeme tělovým mlékem a tak zůstává jemná, vyživená, a zároveň nemastná. Naše peelingy jsou tedy 2 v 1 - peeling a tělové mléko!

Nejjemnější je lanolínový peeling bez parfemace pro citlivou pokožku, následovaný citrusovým peelingem s osvěžující vůní.

Trochu intenzivnější je skořicový peeling, který obsahuje kromě třtinového cukru i jemně mletou skořici a prokrvuje pokožku.

Nejintenzivnějším peelingem je peeling kávový, který navíc obsahuje mletou kávu, která je zdrojem fenolických kyselin a kofeinu. Kofein má pozitivní účinky na zmírňování celulitidy. Vůně kávy a citrónu, kterou znáte z našeho kávového mýdla, navíc působí povzbuzující.

Ať už se rozhodnete pro kterýkoli peeling, nezapomeňte, že domácí peeling musí být jemný a neměl by se opakovat častěji než 1x za týden.

Aby Vaše pokožka zářila zdravím!

  
Vaše Alchymistky

POUŽITÉ ZDROJE:

  • Syrový, V :Tajemství kozmetiky,1.vydanie, 2015, ISBN 978-80-903137-7-4 Hojerová,J Boskovičová, E:Kozmetika Zdravie Krása, 1.vydanie, 2015, ISBN 978-80-89642-19-9 http://chemicaloftheday.squarespace.com/home/
  • http://www.safecosmetics.org/
  • http://www.ewg.org/
  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7500760/
  • https://www.researchgate.net/publication/341040876_Age-Deterring_and_Skin_Care_Function_of_a_Polyphenol_Rich_Sugarcane_Concentrate
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14690333/
  • https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/j.1473-2165.2007.00300.x?saml_referrer
  • https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22705878/

Komentáře (0)

Zatím nejsou žádné komentáře