AKona pokozku v zime cz.png

Pokožka a zima – často řešené téma. Naše pokožka vyžaduje v chladných měsících o dost více pozornosti. Proč tomu tak je?

 1. Klimatické podmínky - mráz, vítr a nízká vlhkost vysušuje pleť. Zároveň se pokožka hůře brání, produkuje méně kožního mazu, a proto se ztenčuje ochranná vrstva.
 2. Metabolismus je zpomalený, kůže nemá dostatek výživy – kyslíku a živin, proto je regenerace pleti pomalejší.
 3. Látková výměna je díky zpomalenému metabolismu snížená.
 4. Náhlé teplotní změny, které nastávají při přesunech ze zimy do tepla, pokožku vyčerpávají. Dochází k jejímu stárnutí a ztrátě elasticity.
 5. Vytopené a suché prostory našich domovů pokožku ještě víc vysušují.
 6. Při rychlém zahřátí pleti dochází k následnému zvýšenému prokrvení, zčervenání a šupinatění.

Chlad zpomaluje krevní oběh, tím ovlivňuje metabolismus pleti a má tak přímý vliv na regeneraci. Pak tu je suchý ohřátý vzduch v místnostech, který s extrémními výkyvy teplot posilňuje tento efekt a dále odebírá kůži vlhkost. Dá se tomu však předejít, případně se bránit?Jak tedy chránit naši pleť?

Důležitá je hydratace, ochrana pokožky před změnami teplot. Dobrá strategie je "rozděl a panuj". Úspěch tkví v boji na více stranách.

V prvé řadě je důležité zvýšit obranyschopnost pokožky vytvořením ochranné vrstvy. S tímto velmi dobře pomáhá lanolín, který je součástí i našeho nejjemnějšího mýdla

Několik faktů o lanolínu: 

 • Lanolín je díky svému složení skvělým pomocníkem na zjemnění a promaštění pleti.
 • Je nerozpustný ve vodě, přitom dokáže zabránit ztrátě vody.
 • Má regenerační účinky, pomáhá s hojením drobných ranek, jizev a popálenin. Hojí ekzémy, šupinatou, popraskanou a suchou kůži. 
 • Neucpává póry.
 • Svým složením je velmi podobný lidskému mazu. 

Druhým důležitým faktorem je výživa pleťových buněk a to z důvodu, aby měly dostatečný prostor na obranu před nepříznivým počasím a životním stylem. Naše pílingy jsou skvělým pomocníkem jak pokožku vyživit. V období zimy, kdy je pokožka podrážděná a citlivá není vhodné používat exfoliace ve formě chemických pílingů nebo pílingů s příliš drsnými částicemi (například sůl a jiné hrubé nerozpustné částice). Mohli bychom dlouhodobě poškodit svoji pokožku a odstranit její ochrannou vrstvu. Tím by se stala obnaženější a citlivější. Bezpečnější jsou právě naše cukrové pílingy, které jsou plné jemného třtinového cukru.

Princip hydratace spočívá v oleogelu – to je olejový gel vyrobený smícháním oleje a cukrových esterů, který se při styku s vodou mění na tělové mléko. V jednom kroku pokožku ošetříme pílingem a při oplachu i hydratujeme tělovým mlékem a tak zůstává jemná, vyživená a zároveň nemastná.


Jaký píling si vybrat?

 • Nejjemnější je lanolínový píling bez parfemace pro citlivou pokožku a pro pokožku, která v zimě zvlášť trpí. 
 • Citrusový píling je vhodný na dobré ráno, osvěží příjemnou vůní citrusů.
 • Trochu intenzivnější je skořicový píling, který obsahuje jemně mletou skořici a prokrvuje pokožku. Je vhodný i po návratu z chladného prostředí.
 • Nejintenzivnějším je píling kávový. Mletá káva je zdrojem fenolických kyselin a kofeinu. Kofein má pozitivní účinky na zmírnění celulitidy, pružnost pokožky a na stimulaci buněk.V neposlední řadě je důležitá regenerace. Opravdu zázračný je na tomto poli náš Měsíčkový zázrak. Přípravky z měsíčku vykazují antibakteriální, antivirové a protiplísňové účinky, urychlují hojení ran a popálenin.

Jednou z jeho vyjímečných složek je i bio včelí vosk. Nejen, že působí jako emulgátor, který pomáhá vytvořit konzistenci balzámu kvůli lehké aplikaci, ale zároveň produktu dodává vitamín A, vytváří bariéru na povrchu pokožky a taktéž umožňuje pokožce dýchat. Přirozená bariéra zabraňuje ztrátě vody a udržuje pokožku jemnou a hydratovanou.  

Pár tipů na závěr:

 • Do koupele přidávejte pár kapek oleje.
 • Dostatečně pijte - i v zimě to má velký význam.
 • Dobře se chraňte před mrazem a větrem, noste rukavice, čepice a podobně.
 • Nepřetápějte svoje příbytky a věnujte pozornost vlhkosti vzduchu. Pečujte o svou pleť pravidelně i v zimě. Teď již víte, jak na to.

  
Vaše Alchymistky

Komentáře (0)

Zatím nejsou žádné komentáře