Staré dobré mýdlo - co na něm vidíme?

 

Přestože tuhé mýdla jsou součástí světa již staletí a byly považovány ve starověku za velmi vzácné zboží - před pár lety je předběhly jejich tekutí konkurenti. Jsou klasická tuhá mýdla zastaralé a nemoderní nebo znovu objevený skvělý a dokonalý produkt? S přírodními mýdly se dnes roztrhl pytel, barevné, voňavé, bylinkové, peelingové, všechny možné tvary a vůně. Ale jsou vůbec přírodní? A co je vlastně přírodní? Nerostou přece na stromech..... A proč by se tedy měli vrátit a to s plným nasazením do našich krásných a moderních koupelen?

  
,,Pojďme si o tom popovídat...''

 

Základní definice

Co je mýdlo? Sloučenina vyrobená z přírodních tuků, olejů nebo másel a silných zásad, jako je hydroxid sodný nebo hydroxid draselný. Mýdla na bázi draslíku jsou rozpustnější ve vodě, pastovité-polotekuté konzistence, mýdla na bázi sodíku jsou pevné a tvrdší-už velmi známé jako přírodní mýdla. Z čeho je obvykle vyrobeno tekuté mýdlo? Je to syntetický tenzid a je používán jako hlavní účinná látka.

 

Přírodní nebo syntetické?

V současnosti lidé myslí mnohem více na své zdraví. To, co je pro ně dobré nebo špatné, se stává oprávněně středem pozornosti. Přírodní látky a výrobky z nich se obecně ve společnosti považují za nákladnější než syntetické látky. Ale je to ve skutečnosti opravdu tak? Zkusme se na naše "staré" a dobré mýdlo podívat z hlediska jeho využití, ceny a ekologie.
 

     

Šetříme peníze

Kostka mýdla může být malá, ale vydrží mnohem déle než běžný sprchový gel. To proto, že vždy, když se sprchujeme, použijeme více sprchového gelu, než skutečně potřebujeme. Standardní sprchový gel (200 ml) vydrží v průměru jeden měsíc, zatímco tuhé mýdlo můžeme používat několik měsíců! Cena za kilo je při sprchových gelech v lahvích často mnohem vyšší, i když jsou většinou tvořené vodou. Pokud se tedy podíváme pouze na ekonomické argumenty, klasické tuhé mýdlo vítězí! Nezapomeňte, že pokud chcete, aby vám dlouho vydrželo, měli byste ho v užití uložit na mýdlovou misku, aby veškerá voda odtekla a mýdlo zůstalo suché.

 

Šetříme prostředí

Tuhé mýdlo je ekologické, protože je vyrobeno šetrným způsobem. Na výrobu mýdla zpracovaného za studena je potřebná malá energie, protože se vyrábí při nízkých teplotách (asi 45 ° C), aby se zachovaly výhody olejů, které se v něm používají. Při této výrobní metodě je také méně odpadní vody. Pokud se použije tzv. horký proces, jde o velmi krátkodobé zahřívání.

 

Neznečišťující a biologicky odbouratelné

Mýdla jsou vyrobené z přírodních surovin, které neznečišťují planetu. Oleje, tuky nebo másla se smíchají se zásadou (voda + hydroxid sodný). Dochází k zmýdelnění a vzniká mýdlo a přírodní glycerin. Takové mýdlo může být plné vzácných olejů a másel, různých extraktů, výtažků z bylin, darů přírody ve formě jílů a solí. Díky tomu je mýdlo 100% biologicky odbouratelné, a proto je zcela šetrné k životnímu prostředí, na rozdíl od některých dalších prostředků (obsahujících třeba kationtové detergenty), které jsou v životním prostředí velmi perzistentní a představují pro vodní živočichy velké riziko (nacházejí se v aviváži).
  

,,S mýdlem si proto snadno  poradí i čistička odpadních vod.''
  

Nulový odpad

S mýdlem neprodukujete žádný odpad! Mýdlo je často baleno v papírové krabičce kterou lze recyklovat nebo výrobci již přímo využívají recyklovaný papír. Myslete na to, že většina tekutých mýdel, sprchových, pracích gelů je balená v plastových lahvích, pokud chcete omezit odpad, mýdlo opět vítězí .

 
Praktické

Mýdlo je velmi praktické při cestování. Pokud se chystáte na dovolenou nebo jen víkend, můžete jej vložit do cestovní tašky nebo kufru. Nezabere mnoho místa a nemusíte se bát, že bude vytékat. Vezměte si mýdlo, které je vhodné na tělo, obličej a ruce, abyste ho mohli použít na očistu celého těla a nezapomeňte ani na tuhé mýdlo na praní. 

 
,,Malé mýdýlko je také velice vhodné vložit do batohu Vašeho dítěte, do školy nebo na výlet.''
 

Čisté receptury

Podívali jste se někdy na seznam složek na lahvi se sprchovým gelem, tekutým mýdlem, nebo gelem na praní? Budete překvapeni, z jakého množství přísad se skládá a některé ani neznáte.  Určitě obsahuje s konzervační a jiné látky, které jsou potenciálně škodlivé pro životní prostředí a / nebo vaše zdraví. Zkuste se důkladně podívát na složky tekutého mýdla nebo sprchového gelu u Vás doma. Na rozdíl od běžného sprchového gelu tuhé mýdlo nepotřebuje konzervanty, protože neobsahuje vodu. Pokud si vyberete přírodní, certifikované tuhé mýdlo, můžete si být jisti, že je vyrobeno pouze z přísad, které vaše pokožka potřebuje.
  

 
Šetrné k pokožce

Chcete-li z tuhého mýdla získat to nejlepší, hledejte přírodní mýdlo vyrobené z vysoce kvalitních rostlinných olejů. Tuhé mýdlo bohaté na glycerin (který se přirozeně vytváří během procesu zmýdelnění) pokožku vyživuje a zjemňuje. Mýdla jsou zásaditým výrobkem (vysoké pH) to může přechodně změnit pH pokožky která je přirozeně kyselá. Pokožka má však vlastní obranné mechanizmy, které jí pomohou k rychlému obnovení svého původního pH.Pozitivní však je, že mýdlo se působením přirozeného kyselého ochranného filmu Vaší pokožky rozloží na mastné kyseliny, a napomáhá tak růstu vašemu kožnímu mikrobiomu, čímž podpoříte vlastní obranyschopnost pokožky.

 
Mýdlo má mnoho funkcí

Různé aplikace vyžadují různé typy mýdla. Mýdlo, které bychom použili na praní, mytí nádobí, by mělo odstranit všechny nečistoty a mastnoty a nepatří mezi kosmetické přípravky. Mýdlo, které použijete na obličej, tělo a ruce a které odstraní veškerý přirozený tuk pokožky, by se však považovalo za vysušující. Výrobci mýdla proto používají techniku ​​zvanou "protučnělosti" na zvýšení hydratačních vlastností mýdla pro výrobky osobní péče. Znamená to že jde o určité množství olejů a másel, které zůstanou po procesu zmýdelnění nezmydelnené a obohacují tak naši pokožku o tyto oleje a tuky aby pokožka zůstala ošetřená a vláčná. V tomto případě jde již o kosmetický výrobek, který musí splňovat všechny legislativní parametry pro tento typ výrobku. Je proto velmi důležité používat mýdlo v souladu s doporučením výrobce.

 

Shrňme si nyní všechny dobré důvody, proč dnes, právě teď přejít na tuhá mýdla!

    • • Tuhé mýdlo zvládne svou práci stejně dobře či je ve sprše, na poličce umyvadla, nebo jej použijeme na praní či čištění domácnosti v široké škále. Navíc, což je nejdůležitější, má ekologické výhody, jako je například snížení spotřeby energie během výroby a snížení spotřeby plastů a obalů obecně.

    • • Tuhé mýdla domácích výrobců jsou nejčastěji zpracovávány za studena, vyrobené metodou "studeného zpracování", která si zachovává všechny výhody použitých účinných látek (které přežijí proces zmýdelnění).

    • • Tuhé mýdla jsou také svou cenou vhodné pro všechny domácnosti a patří k těm nejekologičtějším výrobkům, které můžete mít ve své koupelně.

A právě z těchto důvodů vraťme mýdlu jeho důstojnost a místo v našich krásných i moderních koupelnách.

 

Mýdlo skutečně nepatří minulosti. 

Komentáře (0)

Zatím nejsou žádné komentáře